Polski Związek Jeździecki opublikował rankingi końcowe konkurencji olimpijskich za rok 2021. Ich wyniki potwierdzają że wielkopolscy zawodnicy i wielkopolskie kluby należą do ścisłej krajowej czołówki.

Skoki przez przeszkody

Trenujący od 2018 r. na co dzień w Szwajcarii zawodnik KJ HEAA Turek Andrzej Opłatek po raz pierwszy w swojej karierze zawędrował na szczyt rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego i został jego zwycięzcą za sezon 2021. Jest też obecnie najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w rankingu FEI. To głównie zasługa wielu dobrych pozycji w konkursach międzynarodowych (sześć razy w pierwszej trójce), w tym udanego debiutu Polaka w rozgrywkach Global Champions League. Start w aż 10 zawodach rangi pięciu gwiazdek (19 płatnych miejsc) w barwach zawodowego zespołu Miami Celtics i zdobyte tam doświadczenie, na pewno zaowocują jeszcze lepszymi wynikami tego młodego zawodnika w kolejnych sezonach. Tempa nie zwalnia też Jarosław Skrzyczyński z KJ Agro-Handel. Mimo, że w tym sezonie nie miał do dyspozycji konia o skuteczności Chacclany, to i tak wygrał najwięcej spośród Polaków konkursów zaliczanych do światowego rankingu – aż pięć. W pierwszej dziesiątce sklasyfikowani też zostali: Maksymilian Wechta z KJ Wechta Rosnówko (6 miejsce) i Mściwoj Kiecoń z KJ Agro-Handel (8.).

W kategorii juniorów na 6. miejscu jest Aleksandra Wypchło z HEAA Turek, a w młodych jeźdźcach ósma (do 21 lat) Dalia Lehmann z Lehmann Sport Horses.

Te dobre indywidualne wyniki w skokach spowodowały też zdecydowaną dominację wielkopolski w rankingu klubowym. Po raz 15. ranking ten wygrał KJ Agro-Handel Śrem, na drugim miejscu została sklasyfikowana HEAA Turek. Na ósmym miejscu rok zakończył KJ Wechta Rosnówko.

Wiele wysokich lokat zawodnicy wielkopolskich klubów zajęli także w rankingach dzieci i juniorów na kucach i dużych koniach.

W kategorii dzieci niekwestionowaną zwyciężczynią jest amazonka KJ Podkowa Gruszczyn – Nell Sówka.

W grupie A0 (najmłodsi na najmniejszych kucach) pierwsze miejsce zajęła Maria Wierucka z Rio Grande Krosinko. Na miejscu drugim uplasowała się Adriana Czarnecka (KJ Jolly Jumper).

Najlepszą zawodniczką grupy A1 została Maja Nagła z KJ Stajnia Adamus. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Cwalina z KJ Podkowa Gruszczyn, a trzecie Zofia Kamińska z Fundacji Zawsze Razem Ranczo Kołata.

W grupie A2 najwięcej punktów zgromadziła Wiktoria Cwalina z Podkowy Gruszczyn.

W grupie C na miejscu pierwszym jest Nikola Panarowicz z KJ Podkowa Gruszczyn.

W grupie D-Bis na pozycji drugiej plasuje się Olga Patecka z KJ Fundacji Zawsze Razem Ranczo Kołata.

Najlepsza w grupie D jest Nell Sówka (KJ Podkowa Gruszczyn). Tuż za nią plasuje się Jagoda Kierznowska z KJ Sokół Damasławek.

W grupie E najwięcej punktów zdobyła Paulina Sawicka ze Stowarzyszenia Jeździeckiego Baborówko.

WKKW

W kategorii seniorów najwyżej sklasyfikowanym Wielkopolaninem (miejsce 4) jest II wicemistrz Polski Paweł Warszawski z SJ Baborówko. W kategorii juniorów startujących na kucach drugie miejsce zajęła jego koleżanka klubowa Małgorzata Kuś.

To zaowocowało 4 miejsce Baborówka w rankingu klubowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *